Karaciğer Hastalıkları Tanı ve Tedavisi

Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı dünyada en sık görülen kronik karaciğer hastalığıdır ve 2020 yılında karaciğer naklinin en sık nedeni olması beklenmektedir. Obezite ve şeker hastalığı gibi önemli sağlık problemlerinin artmasıyla birlikte toplumda ortalama her dört kişiden birinde yağlı karaciğer bulunmaktadır.

Yağlı karaciğeri olanların yaklaşık %20’ sinde yağlanmaya bağlı karaciğer iltihaplanması gelişmektedir.  Bu hastalarda zamanla fibrozis yani karaciğer sertliği ve %10-20’ sinde 10-15 yıl içinde siroz gelişebilir. Siroz gelişenlerde ise 6-7 yıl sonra yaklaşık % 7 oranında karaciğer kanseri oluşabilir.  Bu nedenle alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalarında karaciğerde sertliği (fibrozisi) erken saptamak hastalığın ilerlemesini önlemek adına çok önemlidir.

Transient elastografi (Fibroscan) cihazı ile karaciğer biyopsisi olmadan hem karaciğer elastikiyetinin derecesi (sertliği-fibroz derecesi) hem de üzerinde bulunan özel yazılım programı (CAP) ile yağlanmanın derecesi değerlendirilebilir. Bu şekilde hastalar ileri evre karaciğer hastalığı olmadan erkenden tanı alabilir ve buna göre tedavi edilebilirler.