Blog
bursa endoskopik ultrasonografi
endoskopi bursa
endoskopi fiyatları bursa

Endoskopi Bursa

GASTROSKOPİ (ENDOSKOPİ) NEDİR ?

Ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan özel bir cihaz (gastroskop) ile ağızdan girilerek yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının direkt olarak incelenmesi işlemidir. Endoskopi ile genellikle eş anlamlı gibi kullanılmakla beraber endoskopi genel olarak ışıklı kamera sistemi ile vücudumuzdaki içi boşluklu olan herhangi bir organ ve yapısının incelenmesine verilen isimdir. Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan gastroskopi (endoskopi) işlemine aslında özofagogastroduodenoskopi veya üst sindirim sistemi endoskopisi denilmesi daha doğrudur.

GASTROSKOPİ (ENDOSKOPİ) NASIL YAPILIR  ?

İşlem sedoanaljezi ile yani hafif uyutularak veya hasta isterse sadece boğaza sıkılan lokal anestezik bir sprey ile uyutulmadan yapılabilir. Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan gastroskopi (endoskopi) işleminde hasta aç olarak işleme gelir. İlk önce damar yolu açılır. Hasta sol yanına yatırılır ve ardından hastanın ağzına plastikten yapılmış ağızlık denilen bir cihaz takılır. Ardından hastanın kalp atışları, tansiyonu ve oksijen durumu monitorize edilir. Damardan verilen sedoanaljezik ilaçlar ile hasta hafif uyutulur. Ardından gastroskop denilen cihaz ile genellikle 10-15 dakika içinde inceleme tamamlanır. Hasta işlemi duymaz ve hatırlamaz.

GASTROSKOPİ (ENDOSKOPİ) NEDEN YAPILIR ?

Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan gastroskopi (endoskopi) işlemi genellikle yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının iyi huylu (reflü hastalığı, gastrit, ülser, midede yabancı cisim gibi) ve kötü huylu (yemek borusu, mide ve duodenum kanserleri) hastalıklarının tanısının konulması için yapılır. Bunların dışında mide ve onikiparmak bağırsağı ülserine bağlı kanamaların durdurulması, poliplerin çıkartılması, iyi ve kötü hastalıkların sebep olduğu darlıkların genişletilmesi, darlıklara stent denilen özel cihazların konulması için de sıklıkla kullanılır.

GASTROSKOPİ (ENDOSKOPİ) NEDEN YAPILIR ?

Hastanın işlem öncesi 6-8 saat aç olması yeterlidir. Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından yapılan gastroskopi işlemi için özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Ancak hastanın daha önceki ilaç alerjileri, kullandığı kan sulandırıcı gibi ilaçları işlem öncesi doktoruna bildirmesi gerekmektedir.

GASTROSKOPİ (ENDOSKOPİ) İŞLEMİNDEN KORKMALIMIYIM ? YAN ETKİLERİ VAR MI ?

Gastroskopi (endoskopi) işlemi hafif uyutularak yapıldığı için hasta işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez, ağrı duymaz. Bu nedenle hastaların bu işlemden korkmalarını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan gastroskopi (endoskopi) işlemi son derece güvenilir bir işlemdir. Uyutularak yapılan işlemlerden sonra hastada hafif bir sersemlik hali, hafif boğaz ağrısı olabilir. Deneyimli Gastroenteroloji doktorları tarafından yapılan gastroskopi (endoskopi) işleminde komplikasyon riski 2000 ‘ de 1’ dir. Komplikasyonlar genellikle endoskopik tedavi yöntemleri uygulanırken gelişen kanama, delinme gibi tedavi edilebilir komplikasyonlardır.

GASTROSKOPİ (ENDOSKOPİ) İŞLEMİNDEN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

Gastroskopi (endoskopi) işleminden 30-60 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz. Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan gastroskopi işlemi sedoanaljezi (hafif uyutularak) yapıldıysa, işlemin yapıldığı gün araç kullanılmamalı, alkol alınmamalı, dikkat gerektiren cihaz ve makine kullanılmamalı ve önemli kararlar (ekonomik, yasal vb) verilmemelidir.

GASTROSKOPİ (ENDOSKOPİ) FİYATI NE KADAR ?

Gastroskopi (endoskopi) fiyatı değişik sağlık kuruluşları arasında çeşitlilik göstermektedir. Fiyatlar her şeyden önce yöntemi uygulanan doktorun endoskopik uygulamalardaki deneyimine göre değişir. Uygulayan sağlık kuruluşunun kalitesine, sağlık kuruluşundaki tıbbi cihazların kalitesi ve teknolojisine, işlem sırası ve sonrasında hasta takip ile bakımına göre değişir. Gastroskopi (endoskopi) hakkında aklınıza gelen soruları Medicana Bursa Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN’ e sorabilirsiniz. Uygulama, fiyat ve diğer detaylı bilgilere ulaşmak ve ücretiz danışma-iletişim için 0.534.6014860 nolu telefonu arayabilirsiniz.