Blog
bursa mide balonu
doktor murat keskin
mide balonu bursa
obezite cerrahisi bursa

Mide Balonu Bursa

Mide Balonu Bursa ?()

Mide Balonu Bursa

Bursa`da Medicana Hastanesinde, kliniğimizden mide balonu ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

Son dönemlerde tüm dünyada giderek artan obezitenin ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri de mide balonu (gastric balloon) uygulamasıdır. Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan mide balonu, endoskopik olarak kolaylıkla uygulanabilen, geçici, güvenli bir kilo kaybettirici tedavi yöntemidir. Endoskopi konusunda uzman Gastroenteroloji doktorları tarafından hafif uyutularak yapılan işlemde endoskopik olarak mideye silikon bir balon konulur ve salin denilen bir çeşit fizyolojik tuzlu su ile şişirilerek mide içine bırakılır. Yaklaşık 15- 20 dakika süren işlem sonrasında mide balonu kişide erken doyma ve mide boşalmasını geciktirme gibi etkileri ile hastaya kilo verdirir. Mide balonu 6-9 ay mide içinde kalır ve yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık %8-38 (ortalama %20-25) arasında oranında kilo vermeyi sağladığı bulunmuştur. 6-9 ayın sonunda mide balonu yine hafif uyutularak yapılan endoskopi ile kolaylıkla çıkartılır. Bursa İlinde Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan mide balonu ile ilgili detaylı bilgi almak ve mide balonu ile ilgili her türlü sorularınıza yanıt bulmak için 0 534 601 48 60 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Mide Balonu Tedavisi Kimlere Uygulanabilir ? ()

Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan mide balonu (intragastric balloon);

 • Daha önce diyet ve egzersiz yapmış ancak bunlarla tek başına yeterli kilo verememiş, vücut kitle indeksi 27-35 kg/ m² olan hastalar için uygun bir seçenektir.
 • Obez olup cerrahi işlemi kabul etmeyenlere uygulanabilir
 • Vücut kitle indeksi 35-40 kg/m²‘ nin üzerinde olan ancak obezite ile ilişkili bir veya daha fazla ciddi hastalığı olup cerrrahi için yüksek riskte olan kişilere de mide balonu uygulanabilir.
 • Şeker hastalığı (tip 2 diabet) olan ve beraberinde obezite nedeniyle kan şekeri düzeyi ayarlanamayan ve tedavi olamayan hastalara mide balonu uygulanabilir.
 • Yine vücut kitle indeksi 50 kg/m² ‘ nin üzerinde olan süper obez denilen hastalarda anestezi yan etkilerini azaltmak ve cerrahi tekniği kolaylaştırmak için cerrahiye hazırlık amacıyla mide balonu işlemi uygulanabilir.

Mide Balonu Bursa Tedavisi Kimlere Yapılmaz ?  ()

Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan mide balonu (intragastric balloon);

 • Daha önce mide ameliyatı geçirenlere
 • Gebe olan veya gebelik bekleyenlere
 • Alkol ve madde bağımlılarına
 • Karaciğer sirozu gibi ileri derece karaciğer hastalığı olanlara
 • Pıhtılaşma bozukluğu olanlar veya kanama ve pıhtılaşma bozukluğu yapan ilaçları kullananlar
 • Büyük mide fıtığı olanlara
 • İltihaplı barsak hastalığı
 • Kontrol altına alınamamış psikiyatrik bozukluğu olanlara mide balonu uygulaması yapılmaz.

Mide Balonu Tedavisi Güvenilir Bir Yöntem Midir ?()

Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan mide balonu (intragastric balloon), uzun süredir tüm dünyada uygulanan yöntem ve aynı zamanda Amerika’ daki FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylı, son derece güvenilir bir endoskopik obezite tedavi yöntemidir.

Mide Balonu Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir ?()

Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından uygulanan mide balonu (intragastric balloon) uygulamasının en sık yan etkileri bulantı, kusma, karın ağrısı, reflü, hazımsızlık ve kabızlık olup bunların çoğu uygulanan tedavi ile birkaç gün içinde geriler. Mide balonu ile oluşan yan etkiler genellikle ilk üç gün içinde olur ve büyük oranda verilen ilaçlarla tedavi edilir. Çok nadiren mide balonunun yırtılmasına bağlı olarak balon mideden ince bağırsaklara doğru kaçabilir ve ameliyat gerekebilir.

Mide Balonu Tedavisi Sonrası Hastanede Kalmak Gerekir Mi ?()

Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından endoskopik olarak hafif uyutularak (sedasyon) uygulanan mide balonu işlemi sonrası hasta kendine geldikten sonra birkaç saat (genellikle 3-4 saat) hastanede gözlem altında tutulur. Aynı gün evine taburcu edilir.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Günlük Yaşantıda Kısıtlama Olur Mu ? Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?()

Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından endoskopik olarak uygulanan mide balonu (intragastric balloon) sonrası aynı gün evinize taburcu olabilirsiniz. İşlem hafif uyutularak yapıldığı için, işlemin yapıldığı gün araç kullanılmaması önerilir. Mide balonu uygulanmasından sonraki ilk 24 saatten sonra spor yapılabilir. Diyet uzmanın vermiş olduğu listeye uyarak beslenmek ve ilk birkaç gün sıvı diyet yapmak gerekir. İşlem sonrası alınan aşırı miktardaki sıvı bulantı, kusmaya sebep olabilir. Birkaç günlük sıvı diyet sonrası katı gıdalara geçebilirsiniz.

Mide Balonu Ne Zaman ve Nasıl Çıkartılır ?()

Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından endoskopik olarak uygulanan mide balonu 6-9 ayın sonunda yine hafif uyutularak yapılan endoskopi ile kolaylıkla çıkartılır.

Mide Balonu Çıkartıldıktan Sonra Kilo Alınır Mı ?()

Obezite için uygulanan cerrahi yöntemler dahil olmak üzere tüm tedavi yöntemlerinde diyet, egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri hasta tarafından benimsenmezse hasta tekrar kilo alabilir. Bursa’ da Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN tarafından endoskopik olarak uygulanan mide balonu çıkartıldıktan sonra egzersiz ve yeme alışkanlıklarına dikkat edilirse kilo almadan yaşamınıza devem etmek mümkündür.

Mide Balonu Tedavisi Fiyatı Ne Kadar ?()

Mide balonu fiyatı değişik sağlık kuruluşları arasında çeşitlilik göstermektedir. Fiyatlar uygulanan mide balonunun cinsine, uygulayan sağlık kuruluşunun kalitesine, sağlık kuruluşundaki tıbbi cihazların kalitesi ve teknolojisine, işlem sırası ve sonrasında hasta takip ile bakımına ve her şeyden önce yöntemi uygulanan doktorun endoskopik uygulamalardaki deneyimine göre değişir. Uygulama, fiyat ve diğer detaylı bilgilere ulaşmak ve ücretiz danışma-iletişim için 0.534.6014860 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Mide balonu (intragastric balloon) hakkında aklınıza gelen soruları Medicana Bursa Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat KESKİN’ e sorabilirsiniz.