Anti Reflü Mukozal Ablasyon
arma bursa
arma tedavisi bursa
reflü tedavisi bursa
reflünün endoskopik tedavisi bursa

Medicana sağlık dergisinin 69. sayısında ARMA tedavisine değindik.

Uz. Dr. Murat Keskin - Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı > Blog > Anti Reflü Mukozal Ablasyon > Medicana sağlık dergisinin 69. sayısında ARMA tedavisine değindik.
Uz. Dr. Murat Keskin - Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı > Blog > Anti Reflü Mukozal Ablasyon > Medicana sağlık dergisinin 69. sayısında ARMA tedavisine değindik.

Yaygın kullanımı ile reflü hastalığı ya da tam ismiyle gastroözofageal reflü hastalığı; mide içindeki asit, gıda artıkları ve diğer içeriğin yemek borusuna geri gelmesi olarak tanımlanabilir. Günümüzde en sık rastlanılan sindirim hastalıklarından olan reflü hastalığında hastalar genellikle yemek borusunda yanma, ağıza acı su ve gıda artıklarının geri gelmesi, göğüs ağrısı ve göğüste
yanma, kuru öksürük, boğazda ağrı, ağız kokusu gibi semptomlardan şikâyetçilerdir.

UZUN SÜRELİ DİYET GEREKİR.

Bu şikâyetler bazen o kadar sık ve şiddetli olur ki hastaların yaşam kaliteleri oldukça düşer. Neyi, nerede, ne zaman yiyeceklerini devamlı düşünmek zorunda olan hastaların çoğu bunun için uzun
süreli diyet yapmak zorunda kalırlar. Aynı zamanda uzun süreli mide koruyucu denilen mide asit salınımını baskılayan haplar ve anti asit denilen şurup veya tabletleri kullanmak zorunda kalırlar. Öyle ki şişe şişe anti asit şurup kullanan, şurupsuz herhangi bir yere gidemeyen, mide koruyucusuz bir yaşam düşünemeyen hasta grubu oldukça fazladır.

Reflü hastalarının önemli bir kısmında proton pompa inhibitörü denilen mide ilaçlarına yanıtsızlık veya yıllar boyunca bu tür ilaçlara karşı bir bağımlılık söz konusudur. Günümüzde proton pompa inhibitörü türü ilaçların uzun süreli kullanımında kemik erimesi, enfeksiyonlara yatkınlık, vitamin eksiklikleri ve demans gibi yan etkileri ortaya çıktığı bilinmektedir.

Hiatal herni denilen mide fıtığının altın standart tedavisi ameliyattır. Mide fıtığı olmayan ancak mide ile yemek borusu arasındaki kapağın gevşekliği olan, uzun süreli mide asiti baskılayıcı ilaç kullanan hastalarda ameliyat yerine endoskopik reflü tedavileri geliştirilmiştir. Anti reflü endoskopik tedavi yöntemlerinden olan ARMA (Anti Reflü Mukozal Ablasyon) tedavisi, endoskopik
olarak mide ile yemek borusu arasındaki kapağın elektriksel akım üreten bıçaklar veya argon gazı ile yakılması ile yapılır.

ÜLSER VE YARA İYİLEŞİR. 

Yapılan işlem ile oluşan ülser ve yara iyileşirken, bu bölgede skar etkisi ile kapağın sıkışmasına neden olur. Yaklaşık 30 dakikalık bir işlem ile yıllardır süren reflü şikâyetleri ve sürekli ilaç kullanımı son bulabilir. Yüzde 85 başarısı olan bu yöntemde hasta, herhangi bir kesi ve ameliyat izi olmadan aynı gün hastaneden taburcu olmaktadır. Eğer sizin de uzun süren, tedaviye
yanıtsız veya mide ilaçlarına bağımlı reflü hastalığınız varsa reflünün endoskopik tedavi yöntemlerine başvurmanız, eski sağlığınıza kavuşmak için bir fırsat olabilir.

Uzm. Dr. Murat Keskin

Bir cevap yazın